Pedagojik Formasyon nedir?

Şaibe

Member
Pedagojik Formasyon nedir?

Bu yazımızda Meraklı Penguen takipçilerine Pedagojik Formasyon nedir? Pedagojik Formasyon dersleri nelerdir? gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız.
Pedagojik formasyon, Fen ve Edebiyat Fakültelerinden mezun olanların, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde öğretmenlik yapabilmeleri için aldıkları pedagoji eğitimidir. Pedagojik Formasyon eğitimi esnasında Fen Edebiyat mezunu öğretmen adaylarına;
-Gelişim Psikolojisi,
-Eğitim Bilimine Giriş,
-Sınıf Yönetimi,
-Özel Öğretim Yöntemleri,
-Materyal Tasarımı,
-Ölçme ve Değerlendirme,
-Program Geliştirme gibi derslerin eğitimi verilerek Milli Eğitim’e bağlı devlet okullarında staj imkanı sağlanır.
Pedagojik Formasyon eğitimini tamamlayan adaylara, Pedagojik Formasyon sertifikası verilerek Kpss ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarına atanma şansı verilir. Böylece Fen – Edebiyat mezunları da Eğitim Fakültesi mezunları gibi Kpss’ye girerek devlet kadrosundaki öğretmenlik bölümlerine atanma hakkını elde etmiş olurlar.
Pedagojik Formasyon Puanı Nasıl Hesaplanır?
2023 yılında Pedagojik Formasyon puanı hesaplamalarına Ales dahil edilmiştir. Buraya tıklayarak konu hakkındaki yazımızı okuyabilir ve Pedagojik Formasyon puanınızı hesaplayabilirsiniz.